Előadások / Szigligeti Társulat / 2024-2025
Nagy Endre
A miniszterelnök
Komédia három felvonásban
Nagy Endre, a magyar kabaré megteremtõje, valamikor a 20. század elején együtt ült a váradi redakciókban Ady Endrével. Majd õ is felkerült Pestre és nemcsak konferanszié szövegeket ír, hanem színmûveket is, köztük 1912-ben A miniszterelnök címût.
Egy postatiszt felesége félreértésbõl kifolyólag gyanúba keveredik, mintha a miniszterelnök úrral intim viszonyban lenne. Ebbõl az alaphelyzetbõl indulnak a frappáns helyzetek, amelyekben remekül megformált színpadi alakok elevenednek meg.
A ravaszkodó házúr, az urizáló lakáj, a duzzogó szolgálólány, a rendõrtiszt, a körülményeskedõ postafõnök. A miniszterelnök gáláns kalandjára, pontosabban annak álhírére épülnek a karrierek fokozatai.
„A darabhoz az ötletet egy hajdani tábornok gáláns halála adta: a titkos szeretõjénél érte utol a gutaütés. Nagy Endre darabjában a miniszterelnök régi barátnéja címére megy s nem veszi észre, hogy az már elköltözött onnan, s aszerint viselkedik a háziasszonnyal, egy kistisztviselõ szelíden szenvedõ feleségével. Egy kis rosszullét, sajtó, botrány s a jelentéktelen irodakukacot rögtön felkapja hátára a nagy-élet: fõtisztviselõk keresik kegyeit, pénzemberek osztják meg vele a prédát – ha már egyszer a felesége a miniszterelnök barátnõje…” – Szõcs István, Elõre
„Fölfedezést ígér a nagyváradi színház: hatvanöt éves port egy olyan szerzõ olyan mûvérõl igyekszik leverni, amelyet a hatkötetes akadémiai irodalomtörténet sem említ…Viszont napjainkban világszerte divatja van a századforduló, a századelõ irodalmának. Miért ne nevessünk egy gyáva, csak feleségével szemben zsarnoki kishivatalnokon, akibõl egy váratlan – bohózatokban megszokott – helyzet harsányan hozza ki jellemének fõ vonásait? Nagy Endre biztosan jól ismerte kortársait, és jól ismerte a színmûírás mesterségét…Túlzás volna azt állítani, hogy a rendezõ Szabó József gyöngyszemre akadt a poros könyvtárpolcon, játszható, hasznos repertoár-kiegészítõre mindenképpen. Amire bejön a közönség, és nem is bánja meg választását. – Kántor Lajos, Utunk
Szereplők:
Benke Dániel
Benkéné
Dr. Vas Jenõ
Gonda
Linka
Gróf Bercey Dezsõ
Grófné
Inas
Venczel
Kalmár
Ügynök
Házmester
Újságíró
Rendõrtiszt
Mentõorvos
Elsõ kiváncsi
Második kiváncsi
Rendező:
Díszlet- és jelmeztervezõ:
Zenei összeállítás:
Ügyelõ:
Súgó:
Fõvilágosító:
Hangmester: