Hírarchívum / Nagyvárad Táncegyüttes Inva.id dat
Beszámoló a Szórványkörút - 9000 kilométer a hagyományok szolgálatában c. pályázat megvalósításáról
Ebben az évben terveink között szerepelt három olyan körút megszervezése, melynek állomásai nagyrészt azok a települések lettek volna, ahol a szórványmagyarság egyre rosszabb körülmények között, az anyagi és kulturális megsemmisülés szélén egyensúlyozva él. Szeretnénk, ha ezeken a vidékeken mi is hozzájárulhatnánk ahhoz, hogy a magyar kultúra ne szűnjön meg létezni, a hagyományaink ne merüljenek feledésbe. Reméljük, hogy hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a felnövekvő generációk másképp közelítsenek saját népi kultúrájukhoz, értékelni tudják azt, magukénak érezni és ne idegenkedjenek tőle.
A Szórványkörút - 9000 kilométer a hagyományok szolgálatában címet viselő projektünk, egy olyan precedensértékű tervezet, melynek eredményeképpen a népi kultúra ismeretei élvezetes formában jutnak el a gyerekekhez, fiatalokhoz, akik egyszerű földrajzi, vagy infrastrukturális okokból nem biztos, hogy találkozhatnak ilyen jellegű bemutatókkal. Ismeretterjesztő programunk két előadás keretében igyekszik minél több oldalról megközelíteni a magyar népi szórakozáskultúrát, a néptáncokat és a népzenét. A Táncos földrajz óra, és a Táncos történelem óra címeket viselő előadásaink olyan információ együttest hordoznak magukban, természetesen játékos formában, amelyek alapját képezik a magyar népi hagyományok történelmi, földrajzi rendszerének. Célunk, hogy egy olyan korban, amikor a legtöbb ember a csárdásról is csak felületes, gyakran valótlan információkkal rendelkezik, s a magyar nótát véli népzenének, a népi kultúra igazi arcát mutassuk meg, annak mérhetetlen gazdagságába adjunk bepillantást, az egyetemes művészettörténeti korokhoz, korstílusokhoz kötve, ezáltal átláthatóvá, megérthetővé téve azt. Felméréseink és eddig szerzett tapasztalataink alapján több olyan helyszínt azonosítottunk be, ahol széles rétegű hatékonyságot érhetünk el az egyes települések és közvetlen vonzáskörnyezetükben fekvő települések magyar ajkú tanulóinak és pedagógusainak körében.
Az ismeretterjesztő program szerkezete:
I. Táncos történelem óra
Első alkalommal a tánctörténeti korokat, a különböző korokban kialakult és aztán több száz éven keresztül fennmaradt táncokat ismertettük, megmagyarázva a számos változat kialakulásának okait, körülményeit. A tánczene irányából is közelítettünk a táncokhoz, bemutatván, hogy az egyes újabb táncdivatok gyakran újabb zenei divatok hatására keletkeztek, és ezek az új divatok gyakran nem kipusztították, hanem beolvasztották, s további évszázadokra megőrizték az ősi zenei anyagokat is. Megismertetjük továbbá az érdeklődőkkel a népi hangszereket, s az egyes tájegységekre jellemző hangszer együttesek összeállítását is.
II. Táncos földrajz óra
A második előadásban a néptáncok néprajzi tájegységek szerinti, tehát földrajzi eloszlását mutattuk be, kihangsúlyozva a földrajzi, történelmi sőt, esetenként vallási körülmények hatására kialakult sajátságos táji jellegét. Különös tekintettel követtük e tájegységek eltávolodásának zenére, táncra, viseletre, szokásokra kifejtett hatásait és különbségeit, érdekes és játékos párhuzamot vonva e különbözőségek bemutatásával.
A tervezett körutak állomásait előzetes kutatómunkánk alapján határoztuk meg, amelyben felmértük e vidékeken fellelhető magyar nyelvű, vagy legalább magyar tagozattal rendelkező tanügyi intézményeket, illetve a közvetlen vonzáskörzetükbe tartozó többi település magyar anyanyelvű diákságát. Felvettük a kapcsolatot ezen intézmények képviselőivel, akik örömmel fogadták szándékunkat, melyet szándéknyilatkozatban megerősítettek.
Sajnos anyagi források híján teljes tervezetünket nem sikerült megvalósítanunk, s a három körútból az idei évben csak egyet tudtunk megszervezni. Azonban ez nem jelenti azt, hogy feladjuk céljainkat. Másik két turnénk megszervezését a jövő évre, azaz 2014-re halasztottuk. Három tervezett turnénk közül azonban egyet, a Székelyföldi körutat sikeresen megszerveztük. Ennek állomásai Marosvásárhely Székelyudvarhely, Székelykeresztúr, Gyergyószentmiklós, Csíkszereda majd ismét Székelyudvarhely voltak.
A turné tizenkilenc előadásából tizennégy előadás - az elsősorban gyermekközönségnek szánt - Táncos történelem óra és Táncos földrajz óra volt, melyeken mintegy ezerhatszáz gyermek vett részt. Előadásainkat az I-IV, az V-VIII. és a IX-XII. osztályos diákok számára egyaránt játszottuk. A tanároktól és diákoktól egyaránt szép számban érkezett szóbeli visszajelzésekből kiderült, hogy a népi kultúra ismereteit valóban sikerült élvezetes formában eljuttatni a célközönséghez.
A turnén felnőtt közönség előtt is felléptünk, Nagyvárosi bújdosók című előadásunkat a közönség mindenütt nagy szeretettel és elismeréssel fogadta. Ennek köszönhető, hogy végül nem csupán a közönség elismerő visszajelzéseivel, de több díjjal a zsebünkben térhettük haza a erről az eredményekben igen gazadag körútról.
Köszönjük a Communitas Alapítvány támogatását!
Nagyvárad, 2013. november 4.