Hírarchívum / Nagyvárad Táncegyüttes


Hírarchívum / Nagyvárad Táncegyüttes 2014.03.17.

Újra Nagyváradon vendégszerepel a Maros Művészegyüttes

Színházunk, a Szigligeti Színház 2014 március 31-én vendégül látni készül a Marosvásárhelyi Maros Művészegyüttest, mely a Nagyvárad Táncegyüttessel együtt, egyike Erdély öt hivatásos táncegyüttesének, s amely ezek között is a legidősebbként méltán vívta ki a közönség szeretetét. Az immár 55 éves múltra visszatekintő együttes sok felnőtteknek és gyermekeknek szóló folklór és táncszínházi előadást vitt már színpadra. Tapasztalatuk, szakmai tudásuk és a néphagyomány iránt érzett szeretetük és ragaszkodásuk kétségbevonhatatlan, csak úgy mint az, hogy kiváló előadásaik nem véletlenül válnak a közönség köreiben kedvelt, és nagy érdeklődésre számot tartó előadásokká.
Nem először járnak nálunk, Nagyváradon. Bár a nagy távolság miatt ritkán jutnak el hozzánk, több alkalommal is tartottak már nálunk teltházas előadásokat, gondoljunk csak a legutóbb nálunk előadott Kőműves Kelemen című előadásra, vagy a Mátyás király álruhái, avagy három mese Mátyásról - című táncos mesejátékra, amelyeken 2009 januárjában több száz felnőtt és gyermek vett részt, s amelyek akkor, a Nagyváradi Állami Színház éppen zajló felújítása okán, a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében kerültek bemutatásra.
Most ismét két előadást hoznak hozzánk. 2014. március 31.-én, hétfőn 13:00 órától gyermekeknek játsszák majd, a Petőfi Sándor azonos című költeménye alapján készült János Vitéz című mesejátékot, melynek rendező koreográfusa Novák Ferenc („Novák Tata”) Kossuth díjas koreográfus, rendező és etnográfus. Ugyanaznap este pedig felnőttek számára adják elő a Juhász Zsolt által rendezett és koreografált Fekete piros című táncelőadásukat melynek ihletője Kányádi Sándor 1972-ben, Kolozsváron íródott verse, mely, az ott cselédsorban élő Széki leányok táncának láttán született. A szimbólumokkal telített vers, azóta emblematikussá vált, Kányádi költészetének egyik igazi gyöngyszeme, mely egyszerre szól hagyományőrzésről és az Erdélyi magyarság sorskérdéseiről.
„ Honnan járják, honnan hozták,
honnan-e mozdulat-ország?
(…)
Akár a kéz, ha ökölbe kékül.
Zeneszó, énekszó nélkül.
Egy pár lány, két pár lány
fekete-piros-fekete
táncot jár. „
Ez az előadás 2013 őszén elnyerte a legjobban színpadra alkalmazott költemény díját az Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozójának alkalmával. Illetve az előadás szóló énekese Kásler Magda énekesi különdíjban részesült az előadásban nyújtott kiváló teljesítményéért.
Az előadásokra jegyek vásárolhatók a Szigligeti Színház jegypénztárában a megszokott nyitvatartási rend szerint, azaz keddtől péntekig 11-13 és 17-19 óra között.
A jegyek ára felnőttek számára 12 lej, diákok és nyugdíjasok részére pedig, 10 lej.
Az előadásokra szeretettel várnak minden kedves nézőt!