Hírarchívum / Nagyvárad Táncegyüttes 2012.10-23
Autentikus népi kultúra magyar diákoknak
A népi kultúra megismertetése a gyermekekkel, fiatalsággal iskolai körülmények között, szervezetten és hatékonyan kellene történjen. Mivel ez mégsem így történik, a Nagyvárad Táncegyüttes a Szigligeti Alapítvánnyal karöltve egy merész vállalkozásba kezdett: egy táncos történelem órát, egy táncos földrajz órát valamint egy adventi játékot állított össze, amelyeket bemutat majd Bihar, és négy környező megye (Arad, Kolozs, Szilágy Szatmár) magyar iskolásainak. A váradi színházban számoltak be a sajtó munkatársainak a magyarul Kilencezer kilométer a hagyományok szolgálatában elnevezésű projektről annak megálmodói és megvalósítói. Dimény Levente a Nagyvárad Táncegyüttes művészeti vezetője kiemelte, hogy a folklór területén egyedülálló projekt ez Romániában, feltehetőleg ezért is támogatta anyagilag a Román Kulturális Alap mintegy negyvenezer lejjel. Ez a támogatás az előadás létrehozásához járult hozzá jelentősen, hiszen ebből az összegből fizetik ki a honoráriumokat, ugyanakkor népi viseleteket és a hangszereket vásároltak.
Autentikus folklór
A továbbiakban Dimény Levente elmondta, hogy a rendhagyó történelem és földrajz óra koreográfusa és rendezője Kádár Elemér, a Nagyvárad Táncegyüttestáncosa, míg az adventi játékot László Csaba koreográfus rendezi majd. Az órák időtartama megegyezik majd egy iskolai tanóráéval, azaz mintegy negyvenöt percben mutatják majd be a táncosok a történelem óra keretében azt, hogy időben miképpen alakultak ki a néptáncok a Kárpát-medencében, a földrajz órán pedig tájegységenként mutatják be a táncokat. A műsor főként a magyar néptánc hagyományaira épül, de mivel a Kárpát-medencében tucatnyi nép egymásra hatásáról beszélhetünk, ezért ezeken az órákon megjelennek majd a román, a cigány és a német néptáncok is. Kádár Elemér a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a mai városi fiataloknak gyakorlatilag esélyük sincs autentikus folklórral találkozni, ezért érezte a Nagyvárad Táncegyüttes szükségét annak, hogy közelítsen az iskolák felé. Kiemelte, hogy bár a folklórnak igen gazdag irodalma van, a mai fiatalok nem emelnek le a polcról egy néprajzzal foglalkozó művet, és a tévében sem néznek ilyesmit, ezért szükséges az, hogy élőben megtapasztalják azt, hogy mi is a néptánc, a népzene.
Tér, idő, advent
A továbbiakban Dimény Levente mondta el azt, hogy ebben az évadban hatvan előadást mutatnak be, mindhárom műsorból húszat visznek színre. Először a táncos történelem órát mutatják be húsz alkalommal, majd következik a rendhagyó földrajz óra, végezetül pedig az adventi játékot viszik színre. Kiemelte, hogy legalább három évadon keresztül szeretnék játszani ezt a programot az 5-12 osztályos korosztálynak, hogy megvalósuljon célkitűzésük, és legalább kilencezer diákhoz eljuthassanak ezzel a műsorral. Először a Bihar megyei iskolaigazgatók, tanárok, valamint a tanfelügyelőség munkatársai tekinthetik meg a táncos történelem és földrajz órát hétfőn délután öt órától a váradi Árkádia bábszínházban. Ez az esemény nyújt majd alkalmat a szervezési kérdések megbeszélésére is. Nagyváradon az előadások az Árkádia bábszínházban lesznek, más településeken pedig általában kultúrházakba vagy akár iskolákba viszik el az előadást, árulta el Dimény Levente. A három előadásra kiváltott bérlet ára 15 lej, tehát egy előadást 5 lejes belépőjegy megvásárlásával lehet majd megtekinteni. Végezetül elhangzott, hogy a szervezők továbbra is várják iskolák jelentkezését a rendhagyó, de minden bizonnyal tartalmas programban való részvételre.
Pap István (Erdély Online)
Házhoz viszik az autentikus folklórt Nagyváradon
Kilencezer kilométer a hagyományok szolgálatában címmel indít iskolai ismeretterjesztő programot a Nagyvárad Táncegyüttes. A Román Kulturális Alap által támogatott program során öt megye számos városába és településére szervez majd kiszállásokat az együttes, és zenés-táncos „tanórákba” foglalva ismerteti meg a gyerekekkel a néptánchoz és népzenéhez kapcsolódó főbb tudnivalókat.
A program első előadását hétfőn, október 22-én tartják az Árkádia Bábszínház termében, ahová ezúttal iskolaigazgatókat, pedagógusokat, illetve a megyei tanfelügyelőségek képviselőit várják – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Dimény Levente, a táncegyüttes művészeti igazgatója. Nekik akkor két előadást is bemutatnak, a Táncos történelemóra és a Táncos földrajzóra címűt. Később ezzel a két „tanórával”, illetve egy harmadikkal turnéznak majd a környező megyékben – a harmadik az adventi népszokásokat mutatja be.
A történelemórán a gyerekek a különböző táncműfajok kialakulását ismerhetik meg az őskortól napjainkig, míg a földrajzórán a néprajzi tájegységek jellegzetes táncaiból és dallamaiból kapnak ízelítőt. Kádár Elemér, a két tanóra rendezője azt mondja, bár ő maga évek óta tart hasonló ismertetőket nyári táborokban, valójában a fiatalok közül igen kevesen találkoznak az autentikus folklórral. Ugyanakkor az eddigi visszajelzésekből nyilvánvaló, hogy nemcsak a kicsik, hanem a felnőttek érdeklődésére is számot tart a mérhetetlenül gazdag Kárpát-medencei hagyománykincs. A pályázaton elnyert negyvenezer lejt is meghaladó összegből arra is jutott, hogy a hivatásos táncegyüttes népviselet-tárát kiegészítsék, így igen sok – elsősorban a földrajzóra esetében fontos – tájegység jellegzetes népviseleteit is bemutatják majd a gyerekeknek. Az adventi játékokat és néphagyományokat bemutató táncos tanóra rendező-koreográfusa László Csaba.
A programban egyelőre 60 előadást láthatnak majd a diákok – mindhárom tanórából húszat-húszat. Dimény Levente azt mondja, bár sok általuk ismert iskolával felvették már a kapcsolatot, még mindig szívesen várják olyan igazgatók vagy tanárok jelentkezését, akik tanítványaikat megismertetnék a magyar folklórral.
Nagy Orsolya (Krónika)