Előadások / Szigligeti Társulat / 2024-2025
Méhes György
Hölgy hermelinben
Õsbemutató
Színmû
„Méhes György darabja õsbemutatóként került a váradi színpadra.
Kulissza-dolgok, színészek, rendezõk, súgó, ügyelõ, öltöztetõ, technikai személyzet jelenik meg a színen, s hoz a nézõ elé belsõ színházi dolgokat. Minden bizonnyal érdekli a színházba-járót, milyen egy színház belsõ élete, hogyan kerül egy darab színre, mennyire vágyik a színész egy jó szerepre, vállalva bármilyen feladatot a színpadon, csak hogy tehetségét bizonyíthassa. A színésznõ, aki minden áron bizonyítani akar, nem takarékoskodik erejével, eszével, összeköttetéseivel, hanem «minden bele» jelszóval csatára indul a mellõzés, a barátságtalanság ellen, azért, hogy kielégíthesse mûvészi ambícióit, hogy szerepálmai valóra válhassanak s megmutassa tehetségét.
A krimi-beütéseket hordozó mû adott pillanatban igazi krimibe csap át, hogy a vége felé ismét visszatérjen a színpadhoz. Érdekes, fordulatokban gazdag krimi paródiát alkotott a szerzõ.” (Sz. Kovács István, Fáklya)
„A képrablás kissé elhasznált krimi-motívuma jelenik meg. Az író igazán dicséretes bõségben vonultatja fel a legizgalmasabb mozzanatokat, a pisztolyok ötpercenként más-más kézbe vándorolnak, a kriminál-hõsnõ háromszor is alakváltozáson megy át, generálsötétben pillanatok alatt eltûnik a megtalált kép, a meggyilkolt megszökik stb.
A paródia ez esetben úgy értendõ, hogy a nézõ kap egy kifigurázott színtársulatot, benne hisztizõ rendezõvel, marakodó, hiú, közönyös, harmadrangú, önzõ, de azért idõnként bûbájos színészekkel s mellesleg kap egy rejtélyes lopás históriát is, nyomozással és rengeteg pisztollyal.” (Implon Irén, Fáklya)
Szereplők:
Ida, színésznõ
Angéla, színésznõ
Sztárai, a nagy tragikus
Vili bácsi, az öreg színész
Vili bácsi, az öreg színész:
Borsos Barna
Ferenczi, fiatal színész
László, rendezõ
Janka, öltöztetõnõ
Súgónõ
Kovács, ügyelõ
I. sötétruhás
II. sötétruhás
Takarítónõ
Rendező:
Díszlettervezõ:
Jelmeztervezõ:
Ügyelõ:
Súgó:
Fõvilágosító:
Hangmester:
Maszkmester: